У Жидачівській РДА обговорили питання здійснення реформування системи інституційного догляду та виховання дітей-сиріт

ditu.jpg   На щотижневій апаратній нараді із керівниками структурних підпрзділів, яку 24 лютого провела голова Жидачівської райдержадміністрації Марія Гучко, начальник служби у справах дітей РДА Надія Гавдик розповіла про сімейні форми виховання дітей-сиріт.

У серпні 2017 року року прийнято Національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки, згідно з якою будуть поступово ліквідовані інтернати. Альтернативою їм передбачені різні форм сімейного виховання — усиновлення, опіка, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу та патронатні сім’ї. Надія Гавдик детально розповіла про кожну з цих форм.

При усиновленні дитина стає повноправним членом родини, за рішенням суду отримує прізвище нових батьків. Дотримується конфіденційність — таємниця усиновлення. Родина отримує виплату як при народженні, якщо дитина маленька, можна також оформити декретну відпустку. Для того, щоб усиновити дитину, не потрібно збирати велику кількість документів. Необхідні: довідка про стан здоров’я батьків, довідка про несудимість, акт обстеження житлових умов та документи на житло, або довідка про склад сім'ї, довідка про доходи. Рішення про усиновлення приймає суд.

Така форма виховання як опіка передбачена переважно для родичів. У цьому випадку за дитиною зберігається її статус, дитина користується усіма пільгами, але не можна змінювати прізвище, ім’я, по-батькові. Опікун отримує виплату на цю дитину - держава сплачує два прожиткових мінімуми на дитину відповідного віку.. Дитина залишається на обліку у службі у справах дітей, як дитина-сирота, або позбавлена батьківського піклування.

У прийомну сім’ю можна взяти від 1 до 4 дітей. Батьки, які виявили бажання створити прийомну сім’ю, повинні пройти триденне навчання.. Сім’я отримує виплату — два прожиткових мінімуми на дитину відповідного віку. Крім того прийомним батькам держава виплачує 35% від суми виплат на дітей у вигляді зарплати.

У дитячий будинок сімейного типу можна взяти від 4 та більше дітей. Загальна чисельність дітей у сім’ї не може перевищувати 10 разом із своїми рідними.

При створенні патронатної сім’ї один з батьків повинен бути безробітним.

Патронатний вихователь проходить навчання (мама або тато), а також та людина, яка буде його помічником (хтось із членів сім’ї). Перелік документів такий же, як і для інших форм сімейного виховання. Обов’язкова умова — досвід виховання власних дітей.

До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років, одночасно влаштовані можуть бути тільки діти, які є рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім'ї на термін до 3-х місяців, але в окремих випадках термін перебування дитини в патронатній сім'ї може бути подовжений до 6 місяців.

Патронатному вихователю гарантована достойна оплата послуг, допомога та професійна підтримка фахівців соціальної сфери. Оплата послуг патронатного вихователя та виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя визначена Кабінетом Міністрів України.

25.02.2020, 17:03